Najnowsze wiadomości

4 października 2023 23:03

Zjawiska utrudniające rozwój energii odnawialnej



W Polsce aktualne zastosowania rozmaitych operacji, mające na celu odzyskiwanie energii, są uznawane za niepożądane w kontekście ekonomicznym z racji niedostatecznych mechanizmów finansowych. Stanowi to dylemat między wytwórcami energii ze źródeł odnawialnych (pomimo możliwości skorzystania z prawnej ulgi inwestycyjnej).

Wielopokoleniowa tradycja stosowania węgla nie ma na to korzystnego wpływu, ponieważ na mocy powszechnego przyzwyczajenia zdecydowanie utrudnia wprowadzenie nowatorskich rozwiązań, jakie zazwyczaj właśnie opierają się na czerpaniu z odnawialnych źródeł. Zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestię, iż owa rewolucja wiąże się z technologiczną, niosącą za sobą koszty, transformacją w obrębie sektora. Wpierw należy zainwestować w odpowiednie instalacje, które dokonają sposobnej obróbki surowca naturalnego oraz w niezbędne prace geologiczne. Poza tym występują inne przeciwności, przybierające postać psychologiczną, prawną, instytucjonalną, ekonomiczną bądź społeczną.

Brak prawny pojawia się w przypadku, kiedy nie istnieją należyte akty normatywne odpowiedzialne za określanie jednoznacznego programu zarządzania odnawialnymi źródłami energii. Jak zmierzyć się z niedoprecyzowanym obliczem legislacyjnych rozwiązań? To niezwykła próba. Trudnością okazuje się też napotykany brak informacji o ewentualnym potencjalnie energetycznym, choć dana wiedza winna być powszechnie dostępna. Bywa, że ludzie nie znają się dostatecznie na procedurach postępowania w razie tego rodzaju inwestycji a specjalistów wciąż brakuje z powodu znikomej popularyzacji dziedziny. Ilość krajowych organizacji gospodarczych również nie przybiera kolosalnych liczb, jeżeli chodzi o produkcję urządzeń wykorzystujących OZE na przemysłową skalę. Należy to zmienić.

Z łatwością przychodzi obserwacja świadcząca o tym, że zakres edukacyjny szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego nie uwzględnia energii odnawialnej w formie wystarczającej. Ponadto mamy do czynienia z brakiem programów edukacyjno-szkoleniowych przeznaczonych dla architektów, inżynierów, projektantów i przedsiębiorców, zajmujących się energetyką. Pomyślmy, ile korzyści wiąże się z upragnioną zmianą tych standardów.

Istotnym komponentem w drodze ku propagacji odnawialnych źródeł energii jest wykreowanie skutecznych metod ochrony całej przyrody i jej zachwycających krajobrazów. Likwidacja powyżej wymienionych barier okazuje się być wyzwaniem, którego realizacja będzie gwarancją lepszego jutra. Wystarczy skoncentrować się na tym, co umożliwia nam wdrożenie obiecującej proekologicznej strategii.