Najnowsze wiadomości

4 października 2023 21:11

Tarcica – rodzaje, zastosowanie, przechowywanieTarcica suszona wykorzystywana jest jako drewno budowlane oraz konstrukcyjne. Znajduje zastosowanie przy budowie dachów, ale można ją wykorzystać także do produkcji podłóg oraz parkietów. Jest pomocna przy wielu pracach wykończeniowych. Dostępne są jej dwa rodzaje: tarcica iglasta oraz liściasta. Dlaczego właśnie na ten materiał warto się zdecydować? Gdzie go możesz jeszcze wykorzystać? Sprawdź wszystkie właściwości, jakie posiada tarcica.

Co musisz wiedzieć przed zakupem tarcicy?

Tarcica jest produktem drzewnym uzyskiwanym w wyniku rozpiłowania podłużnego drewna okrągłego. Drewno jest przecierane piłami równolegle do podłużnych osi. Cały proces produkcji odbywa się na trakach pionowych lub specjalnych taśmach przeznaczonych do obróbki kłód.

Aby przyspieszyć proces obróbki, niektóre tartaki stosują specjalne zestawy pił trakowych, które ustawiane są w taki sposób, aby uzyskać określoną grubość tarcicy. W celu usprawnienia obróbki, kontroluje się grubość brzeszczotu i dobiera odpowiedni rodzaj narzędzi. Dzięki temu powstaje tarcica, którą można wykorzystać do wielu prac konstrukcyjnych oraz wykończeniowych.

Rodzaje tarcicy. Na jakie warianty możesz się zdecydować?

Standardowy podział tarcicy, jaki obowiązuje w Polsce to:

 1. Sposób obróbki
 • Tarcica nieobrzynana – dwie powierzchnie równoległe są obrobione, natomiast krawędzie boczne pozostają bez obróbki. Wykonywane jest jednokrotne przetarcie przy użyciu pił tartacznych.
 • Tarcica obrzynana – cztery płaszczyzny i krawędzie czoła podlegają obróbce. Wykonywane jest podwójne przecieranie, niektóre firmy decydują się także na przetarcie na ostro.
 1. Wymiary
 • deska – grubość: 19-45 mm i szerokość: 75-250 mm,
 • bal – grubość: 50-100 mm i szerokość: 100-250 mm,
 • listwa – przekrój poprzeczny od 12/24 do 29/70 mm,
 • łata – przekrój poprzeczny od 38/63 do 75/140 mm,
 • krawędziak – przekrój od 100/100 do 175/175 mm,
 • belka – przekrój od 200/200 do 275/275.
 1. Rodzaj materiału drewnianego
 • Tarcica iglasta (świerk, sosna) – wykorzystywana do produkcji okien, drzwi i podłóg.
 • Tarcica liściasta (dąb, brzoza, buk) – wykorzystywana przy pracach stolarskich i meblarskich.

Zasady przechowywania i suszenia tarcicy

Best Timber Polska to producent, w którego ofercie znajdziesz tarcicę suszoną komorowo. Zabieg przeprowadzamy jest z najwyższą starannością. W jego ramach drewno uzyskuje pełną ochronę przed szkodnikami, pleśnią oraz grzybami, a także innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na trwałość konstrukcji. Co najważniejsze, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci impregnacji chemicznej, ponieważ drewno jest maksymalnie trwałe i nic nie jest w stanie mu zaszkodzić.

W wyniku procesu suszenia, jakiemu poddawana jest tarcica, uzyskiwana jest wilgotność pozwalająca na jej wykorzystanie do celów konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Standardowo jest to przedział od 12 do 18%. Dzięki temu, że Best Timber Polska stosuje najnowocześniejsze technologie, tarcica uzyskuje maksymalną trwałość, a proces obróbki przebiega w bardzo profesjonalny sposób.

Jednak to nie tylko od procesu suszenia zależą wysokie właściwości tarcicy. Także od sposobu jej przechowywania. Trzeba zadbać, aby drewno nie uległo odkształceniom ani nie pozyskało negatywnych czynników zewnętrznych. Jeżeli nie zastosujesz się do obowiązujących zasad, dalsze użytkowanie i wykorzystywanie tarcicy nie będzie po prostu możliwe.

Tarcica do zastosowania budowlanego musi być przechowywana na sztaplach (deski o grubości 25 mm) na wolnym powietrzu lub specjalnie do tego celu przystosowanych pomieszczeniach. Gwarantowany musi być odpowiedni przepływ powietrza. Sztaple układa się na betonowych słupach, aby ochronić drewno przed przemakaniem od gruntu. Pamiętać należy, że tarcica nie może być składowana w miejscach, w których obowiązują zbyt niskie temperatury. Przechowywanie jej zimą jest więc sporym wyzwaniem i powinno odbywać się w zamkniętych, podgrzewanych pomieszczeniach.

Poznaj zastosowanie tarcicy w pracach konstrukcyjnych i wykończeniowych

Ze względu na znakomite właściwości termiczne, tarcica jest materiałem, który można wykorzystać do wielu prac konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Z powodzeniem można z niej stworzyć konstrukcję dachu, która musi być tworzona z materiałów o podwyższonej odporności na uszkodzenia. Najczęściej z tarcicy wykonuje się belki konstrukcyjne oraz krawędziaki, których podstawowym zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany nośne budynku.

Tarcica znajduje również zastosowanie przy pracach wykończeniowych i stolarskich. Można z niej wykonywać okna, drzwi, ale także elementy ozdobne do pomieszczeń. Gorszej klasy materiał, który nie wygląda zbyt atrakcyjne jest natomiast stosowany w przemyśle budowlanym oraz papierniczym. Jak widać, tarcicę można wykorzystać więc do wielu prac.

Szerokie zastosowanie tarcicy powoduje, że jest to materiał, który obowiązkowo musi znajdować się w ofercie firm proponujących drewno konstrukcyjne. Z tego właśnie powodu nie mogło go zabraknąć u Best Timber Polska. Sprawdź ofertę na https://besttimberpolska.pl/portfolio-item/tarcica-suszona/