Najnowsze wiadomości

4 października 2023 22:47

Odnawialna energia krąży wśród nasEnergia to abstrakcyjne pojęcie, które definiujemy jako umiejętność systemu do wykonania pracy. Energetyczna zdolność ujawnia się podczas użytkowania i przybiera formę mocy, ciepła lub światła. Ponoć niemożnością jest unicestwienie jej, gdyż jeden wymiar energii przemienia się w inny.

Nie zapominajmy, że odnawialna energia jest szansą na dostęp do elektryczności dla ludzi, którzy zamieszkują tereny niezdatne do czerpania z innych źródeł. Jest niezbędna. Czy zdajesz sobie sprawę, że odnawialne źródła energii stanowią 20% wszelkich źródeł produkcji elektryczności na świecie? Dla węgla i ropy oraz energii nuklearnej jest to kolejno 63% i 17%. Natomiast inny udział procentowy w światowej produkcji energii odnawialnych, jeżeli bierzemy pod uwagę klasyfikację na pięć dominujących grup,  prezentuje się w sposób następujący: energia wodna – 92,5%; biomasa – 5,5%; energia geotermalna -  1,5%; energia wiatru – 0,5% i energia słoneczna – 0,05%. Jak oszczędzać energię? W jakim momencie rozpocząć przestawianie się na przyjazne środowisku źródła energii? Oto pytania, które dają sporo do myślenia konsumentom energii, energetykom, politykom oraz organom kontroli rynku energetycznego.

EKOLOGICZNA ENERGIA JEST NASZĄ  PRZYSZŁOŚCIĄ

Nastał moment by zmienić fundamentalne filary polityki energetycznej. Nadeszła chwila, aby wreszcie podjąć się spóźnionych działań naprawczych. Poprawić perspektywę. Obierając humorystyczne spojrzenie, przecież słońce nie wystawi nam rachunku za swoje usługi. Póki co, nie realizujemy ustaw o odnawialnych źródłach energii w dokładnie taki sposób, w jaki zostały uchwalone. Alternatywne pozyskiwanie energii wiąże się wciąż
z hermetyczną niechęcią, której podłożem jest zwyczajne nieuświadomienie walorów wśród różnych grup społecznych. Z kolei zachodnia cywilizacja, do której wszyscy aspirujemy, coraz mocniej skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom. Bierzmy z niej przykład a nie pożałujemy! Spróbujmy przełamywać ideami opór rządów i monopolu.

Spoglądajmy na środowisko przyjacielskim okiem, ponieważ jesteśmy w pełni odpowiedzialni za to, w jakim stanie pozostawimy je przyszłym pokoleniom, które będą miały takie same potrzeby jak my (a być może nawet większe, uwzględniając postęp cywilizacyjno-technologiczny i ogromną ilość innowacyjnych maszyn do zasilania). Analizujmy zależności zachodzące w świecie przyrody. Uniezależniajmy się od zakupu energii od dostawców zewnętrznych, oszczędzajmy ją. Pozyskujmy z bezcennych źródeł, które nadmiernie nas otaczają. Naprawdę warto zainteresować się tematyką odnawialnych źródeł energii.