Najnowsze wiadomości

4 października 2023 22:49

Jak zadbać o prawidłowy recykling samochodów?Nie każdy zdaje sobie sprawę, że samochody wycofane z eksploatacji stanowią odpad niebezpieczny. Oprócz elementów stalowych stanowiących czysty złom samochodowy, auta zawierają jeszcze wiele tworzyw sztucznych oraz płynów i olejów, które w kontakcie ze środowiskiem mogą mu poważnie zagrażać. Co powinniśmy zrobić ze starym autem, aby mieć pewność, że będzie ono poddane prawidłowemu procesowi recyklingu? 

Demontaż pojazdów na auto złomie

Miejscami, które specjalizują się w rozbiórce samochodów są stacje demontażu pojazdów. Firmy, które prowadzą tego typu działalność dokonują rozebrania auta w kontrolowanych warunkach, mając na uwagę wszystkie rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska. Z samochodu przeznaczonego do kasacji wpierw spuszczane są wszystkie ciecze - olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy oraz paliwo (benzyna lub olej napędowy). Wszystkie te płyny zostają zebrane i odpowiednio posortowane, tak aby mogły być przekazane dalej do specjalistów od utylizacji odpadów. Następnie z auta wyciągane są elementy z tworzyw sztucznych - wszystkie plastikowe elementy wnętrza, fotele, podsufitki, dywaniki. Z pojazdu zostaje zdemontowany wypełniony kwasem solnym akumulator, oraz wycięty zostaje katalizator zawierający pallad i platynę. W końcowym etapie, gdy zostaje już sam "goły" szkielet samochodu, pojazd przechodzi do stanowiska, na którym strzępiarka rozrywa elementy karoserii na drobne kawałki. Więcej o tym procesie możesz przeczytać tutaj: https://skupowanie.pl/zlom/skup-samochodow-na-auto-zlom/

Sprzedaż na skupie aut używanych

Oprócz złomowania pojazdów, rozwiązaniem sprzyjającym środowisku naturalnemu może być auto skup. Istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się skupowaniem samochodów używanych w celu ich dalszej odsprzedaży. Ponowne wykorzystanie starego auta pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie rynku na nowe samochody, a przez to zmniejszona jest emisja CO2 związana z produkcją aut w fabrykach oraz zużycie surowców wtórnych potrzebnych do ich wyprodukowania.

Skupy samochodów oferują kupno pojazdu od swoich klientów, po czym wystawiają pojazd ponownie do sprzedaży. W sytuacji, gdy auto jest w złym stanie technicznym zajmują się jego demontażem na części, a pozostałości samochodu oddawane są do recyklingu na auto złom. Wiele z podzespołów samochodowych nadaje się do ponownego użycia - bezpośrednio lub po przeprowadzeniu regeneracji. Dlatego możliwy jest nawet skup zepsutych aut, także tych rozbitych i powypadkowych. Choć trudno byłoby przywrócić je ponownie do działania, mogą być świetną bazą części zamiennych, które będą sprawnie funkcjonowały w kolejnych pojazdach. https://skupowanie.pl/motoryzacja/skup-aut/

Firmy recyklingowe 

Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa stosują uczciwe metody działania. By mieć pewność, że auto trafi do firmy mającej w poszanowaniu prawidłowy recykling pojazdów oraz związane z tym wymagania prawne, wybieraj jedynie autoryzowane punkty zbierania lub stacje demontażu oraz skupy aut. Wybierając renomowane przedsiębiorstwo masz też pewność co do tego, że otrzymasz prawidłową dokumentacje. By móc zgłosić sprzedaż auta w Wydziale Komunikacji potrzebna Ci będzie legalna umowa ze skupu, lub w przypadku złomowania stosowne zaświadczenie. Recykling samochodowy to odpowiedzialne zadanie, które warto jest powierzyć jedynie wysokiej klasie fachowcom, którzy mają do tego odpowiednie uprawnienia. Wybierz firmę, która działa w taki sposób, zadbaj o to by Twoje stare auto, trafiło w odpowiednie miejsce. 

Opracowanie artykułu: skupowanie.pl