Najnowsze wiadomości

30 marca 2023 22:16

Jak powstają domy z płyt CLT?Płyty CLT znakomicie nadają się do wykorzystania przy konstruowaniu budynków prywatnych, jak i użyteczności publicznej. Obiekty mogą sięgać nawet 10 metrów i być nadal stabilne, wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu. Technologia, w jakiej tworzone są domy z płyt CLT to umożliwia.

Elewacja z płyt CLT

Dobrym pomysłem, przy budowie domów z płyt CLT, jest ich zastosowanie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wykonując elewację z płyt CLT można osiągnąć bardzo ciekawe rezultaty wizualne. Materiał jest wytrzymały na warunki atmosferyczne, dzięki zastosowanym zabezpieczeniom już na etapie produkcji. Przez długi czas nie trzeba będzie stosować żadnych zabiegów konserwujących, aby cieszyć się z jego idealnego wyglądu. Każdy, kto zdecyduje się na wykonanie elewacji z płyt CLT, na pewno tego nie pożałuje. Solidna konstrukcja, jaką gwarantują, powoduje, że dom będzie wyglądał bardzo efektownie. Wystarczy zastosować pod płytami odpowiednie ocieplenie, aby energooszczędność budynku była na jak najwyższym poziomie.

Ściany wewnętrzne z płyt CLT

Bez żadnych problemów możesz wykorzystać płyty CLT wewnątrz budynku, na ścianach, ponieważ są one atrakcyjne wizualnie. Nie ma konieczności wykonywania gładzi czy tynkowania, ponieważ sam w sobie materiał jest bardzo efektowny. To ma bardzo duże znaczenie dla osób ceniących ekologię i pragnących żyć w otoczeniu naturalnych elementów wykończeniowych. Dzięki temu, że płyty CLT nie wymagają zastosowania dodatkowych prac wykończeniowych, nie dość, że szybciej możesz wprowadzić się do domu, to jeszcze efekt naturalności zostanie spotęgowany. Drewniane wykończenie wnętrz z pomocą płyt CLT jest jak najbardziej możliwe.

Stropy i dachy z płyt CLT

Wykorzystanie płyt CLT w konstruowaniu stropów i dachów jest możliwe. Strop wykonany z belek z drewna klejonego może zostać wykończony płytami CLT, co pozwoli na efektowne ich wyeksponowania od wewnętrznej strony pomieszczenia. Zastosowanie tego rozwiązania w praktyce jest jak najbardziej ciekawe.

Szybka budowa, trwałość na lata

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie płyt CLT, aby szybko zbudować dom swoich marzeń. Tradycyjne domu buduje się znacznie wolnej, ponieważ trzeba czekać, aż poszczególne części wyschną. Tego problemu nie ma w przypadku konstruowania domów z płyt CLT. Jest to sucha zabudowa. Montaż domu z drewna o powierzchni 150 m2 może zająć sprawnej ekipie budowlanej mniej niż tydzień, zazwyczaj jednak udaje się zakończyć prace w 3 dni. To znakomity rezultat, który skłania wiele osób do tego, aby wybudować domy z drewna, zamiast z tradycyjnych materiałów takich, jak cegły czy pustaki.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z https://besttimberpolska.pl/