Najnowsze wiadomości

4 października 2023 21:51

Jak działa oczyszczacz powietrza?



Łatwo zgadnąć, do czego służy oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie usuwające z powietrza kurz, zarazki, sierść zwierząt domowych, dym tytoniowy, a wraz z nimi alergeny, bakterie i nieprzyjemne zapachy. Takie cząsteczki i związki nie tylko utrudniają prawidłowe oddychanie, ale również mogą powodować alergie, zapalenie skóry i inne objawy. Oczyszczacz powietrza jest więc niezbędny dla każdego, kto dba o swoje zdrowie.
 
Urządzenie działa samodzielnie - praktycznie nie ma potrzeby, abyś wkładał w to jakikolwiek wysiłek. Jedyne, co trzeba zrobić, to podłączyć oczyszczacz powietrza i obserwować, jak zużywają się filtry. Sprawdź również: ranking oczyszczaczy powietrza >>

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Wewnątrz obudowy urządzenia znajduje się wentylator. Zasysa on zanieczyszczone powietrze i doprowadza je do filtrów, które są sitami o różnej wielkości. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia, niektórzy producenci uzupełniają urządzenia o kilka filtrów jednocześnie. Każdy z nich spełnia swój własny cel:
 
  • Filtr "zgrubny" (filtr powietrza) jest zazwyczaj specjalną gęstą tkaniną. Tkanina zatrzymuje grube cząstki, które są łatwo widoczne gołym okiem (sierść zwierząt, włosy itp.). Wymaga regularnego czyszczenia.
  • Węgiel (absorbent) - pochłania zapachy i opary (np. sadza kuchenna). Działa również jako bariera dla cząstek stałych. Musi być wymieniany co 3-4 miesiące.
  • Filtr HEPA - osiąga skuteczność oczyszczania powietrza do 100 %. Usuwa najmniejsze cząsteczki, pyłki, roztocza itp.
  • oczyszczacz powietrza
  • Elektrostatyczny - zapewnia dwustopniowy system czyszczenia. Najpierw cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu są jonizowane (otrzymują ładunek ujemny). Powietrze jest następnie przedmuchiwane przez dodatnio naładowane płyty, na których osadzają się wszystkie "resztki". Płyty powinny być regularnie płukane wodą.
  • Fotokatalityczny - poprzez światło ultrafioletowe rozkłada cząsteczki zanieczyszczeń na molekuły (REDMOND RAC-3703). Metoda ta pozwala na skuteczną walkę z wirusami, bakteriami, tlenkiem węgla, nieprzyjemnymi zapachami.
  • Mokry - stosowany w oczyszczaczach powietrza z funkcją nawilżania lub oczyszczaczach powietrza. Składa się z tacy z wodą i specjalnego mechanizmu - kurz zostaje zamoczony i osadza się wewnątrz urządzenia. Woda musi być wymieniana, gdy tylko zostanie zabrudzona.
  • Jak mogę sprawić, że powietrze będzie jeszcze czystsze?
  • Oczyszczacze powietrza często wyposażone są w dodatkowe urządzenia, które rozszerzają funkcjonalność urządzenia. Na przykład:
  1. Niektóre modele są wyposażone w dyfuzor zapachowy. Jest to płytka aromatyczna, która jest montowana wewnątrz obudowy. Strumień oczyszczonego powietrza, przechodząc przez niego, nabiera przyjemnego zapachu i świeże i pachnące, wchodzi do pomieszczenia.
  2. Równie ważna jest funkcja jonizacji (ZENET Super-Plus Turbo 2009). Powietrze bogate w jony jest zdrowe i przyjemne do oddychania. Jonizacja pomaga również w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, usuwa ładunki elektrostatyczne z różnych powierzchni, niszczy bakterie i usuwa kurz.
  3. Domowe oczyszczacze powietrza wyposażone są w jonizator, który działa na zasadzie wyładowania koronowego. Są to miniaturowe "błyskawice", które imitują warunki panujące podczas burzy. Dzięki temu powietrze wypełnia się prawdziwą, naturalną świeżością, która pojawia się po ulewie.