Najnowsze wiadomości

4 października 2023 22:33

Jak dokładnie działa biokominek?Popularną kwestią, którą najczęściej otrzymujemy, jest to, czym dokładnie jest biokominek i jak on działa. Odpowiedź jest dość prosta: biokominek to kominek, który tworzy ogień poprzez spalanie bioetanolu. Dla niektórych ta prosta odpowiedź nie musi być wystarczająca. Dlatego stworzyliśmy ten przewodnik, aby wyjaśnić i zilustrować, jak działają różne rodzaje biokominków.
 
Podstawy
Największa różnica w porównaniu z tradycyjnymi i konwencjonalnymi kominkami polega na tym, że biokominki pracują na bioetanolu, podczas gdy inne spalają drewno lub gaz. Oznacza to również, że biokominek nie potrzebuje komina, ponieważ nie emituje dymu ani popiołu jak tradycyjny kominek.
 
Co więcej, płomienie biokominka są całkowicie czyste i nie wymagają lub wymagają niewielkiej wentylacji. Tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest mniejsze niż 20 m2 , może być konieczne otwarcie okna po pewnym czasie. Jeśli jednak pomieszczenie jest wystarczająco duże, nie powinny pojawić się żadne problemy.
 

Ręczny czy automatyczny biokominek?

Jeśli jesteś nowy w biokominkach, możesz nie znać szczegółów i ważnych faktów na ich temat, więc trudno jest wybrać ręczny lub automatyczny biokominek. Co to za różnica?
 
Kiedy spalasz bioetanol, to tak naprawdę nie jest to ciecz, którą spalasz, ale para wodna z bioetanolu. Dlatego zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu ognia z cieczą. Dzięki temu spalanie jest bezpieczniejsze i wydłuża się czas spalania bioetanolu.
 
W przypadku palników ręcznych problem ten rozwiązuje się zazwyczaj poprzez wypełnienie palnika niepalną watą, często nazywaną włóknem ceramicznym. Gdy bioetanol zostanie wprowadzony do palnika, włókno ceramiczne wchłania bioetanol i jednocześnie uniemożliwia wylewanie bioetanolu z palnika - co jest szczególnie skuteczne w przypadku wolnostojących biokominków.
 
W palnikach automatycznych bioetanol jest przechowywany w zewnętrznym zbiorniku przeciwpożarowym i pompowany do palnika tylko w razie potrzeby. W niektórych wysokiej klasy palnikach, takich jak automatyczne palniki Planikas, stosowana jest bardzo specjalna technologia o nazwie BEVTM, która pozwala na odparowanie bioetanolu przed jego spaleniem.
 
Jednak poszczególni producenci często mają do dyspozycji pewne unikalne metody i warianty wyżej wymienionych procesów bezpiecznego spalania bioetanolu, więc jest to tylko ogólny przegląd działania palników ręcznych i automatycznych.
 

Bioetanol

Jak już wspomniano, biokominek spala bioetanol. Ale czym dokładnie jest bioetanol?
 
Bioetanol to spirytus/alkohol produkowany z materiałów organicznych, takich jak ziemniaki, kukurydza i korzenie. Jest on często produkowany z resztek powyższych po tym, jak przemysł spożywczy wziął to, czego potrzebuje. W przeciwieństwie do innych rodzajów kominków, biokominek jest zatem bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą.
 
Istnieje wiele różnych rodzajów bioetanolu, które są wykorzystywane do różnych celów. Typowym przykładem bioetanolu jest domowy likier lub zwykła benzyna, którą tankuje się w samochodzie.
 
Bioetanol, stosowany w biokominkach, jest specjalnie produkowany w tym celu. Dlatego nie wolno używać innych rodzajów bioetanolu w biokominku, ponieważ inne rodzaje mogą spalać się w inny sposób i w wyższej temperaturze, a nie wszystkie kominki są do tego stworzone.
 
Istnieje kilka czynników, które mogą odegrać rolę w wyborze bioetanolu do Twojego bio-kominka. W związku z tym przygotowaliśmy przewodnik specjalnie na potrzeby wyboru bioetanolu do biokominków.
 

Ciepło

Gdy bio-kominek jest zapalony, wytwarza ciepło, które może przyczynić się do wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Mimo że biokominek wytwarza ciepło, nie wytwarza on tyle ciepła co konwencjonalny kominek. W rzeczywistości generuje on około połowy ciepła, które generuje konwencjonalny kominek. Dlatego też zalecamy zakup i korzystanie z biokominka nie jako podstawowego źródła ciepła, ale jako uzupełnienie - oraz w celu stworzenia swobodnej atmosfery.
 
Moc cieplna waha się od biokominka do biokominka. Dlatego w każdym opisie produktu dodaliśmy, ile ciepła można oczekiwać od każdego modelu.
 

Czas palenia

Jak długo biokominek może się palić zależy od wielkości komory spalania. Komora spalania o pojemności 1,5 litra może palić się przez około 4 godziny z jednym napełnieniem.
 
Gdy bio kominek nie zawiera już bioetanolu, płomień jest automatycznie gaszony. Jeśli chcesz ponownie napełnić swój biokominek i ponownie zapalić, BARDZO WAŻNE jest, aby poczekać na ochłodzenie się palnika przed napełnieniem komory spalania większą ilością bioetanolu. Więcej o tym, jak wypełnić komorę spalania bioetanolem można przeczytać tutaj.
 
Jeśli chcesz wyłączyć biokominek zanim cały bioetanol zostanie zużyty, możesz to zrobić w prosty sposób za pomocą dołączonego narzędzia gaśniczego. Dowiedz się więcej o tym, jak usunąć biokominek tutaj.