Najnowsze wiadomości

30 marca 2023 23:49

Inwestujesz w panele fotowoltaiczne? Rozważ też pompę ciepła!Od dawna wiadomo, że pompy ciepła i fotowoltaika to idealne połączenie zapewniające wyższy poziom ekologii i energooszczędności każdej nieruchomości. Jeśli więc zastanawiasz się nad taką inwestycją i chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania pełnego potencjału OZE, w poniższym materiale znajdziesz wiele przydatnych informacji. Skorzystaj z wiedzy ekspertów Vosti i ciesz się niższymi rachunkami eksploatacyjnymi oraz niezależnością energetyczną. 

Dlaczego połączenie paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła to układ niemal doskonały?

Pompy ciepła w celu pozyskiwania energii cieplnej, muszą być zasilane przy pomocy energii elektrycznej. Warto więc korzystać z odnawialnych źródeł energii, optymalizując koszty rachunków eksploatacyjnych do absolutnego minimum. 

Pompy ciepła mogą (w sprzyjających warunkach) czerpać z otoczenia ok. 75 – 80% energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej. Pozostała część energii pozyskiwana jest z prądu w celu napędzania sprężarki będącej jednym z najważniejszych elementów konstrukcji całego urządzenia. Biorąc jednak pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, warto wyeliminować koszt związany z zasilaniem pompy ciepła. Pomocne są w tym dobrze dobrane panele fotowoltaiczne. 

Warto zaznaczyć też, że fotowoltaika w połączeniu z pompami ciepła to rozwiązanie proekologiczne. Znacząca większość prądu w Polsce produkowana jest przy użyciu węgla, co ma gigantyczne skutki uboczne dla środowiska naturalnego. Ograniczając więc zużycie energii elektrycznej do minimalnego poziomu, optymalizujesz też wykorzystanie konwencjonalnych metod produkcji prądu – przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego i otoczenia. 

Jak dobierać panele fotowoltaiczne i pompy ciepła? 

Korelacja między systemem paneli fotowoltaicznych i pompami ciepła wynika głównie z zapotrzebowania energii urządzeń grzewczych. Nie ma większego znaczenia to, jakiej firmy są panele, czy jakie funkcjonalności one posiadają. Skup się zatem na tym, ile energii pompa ciepła, by w okresie zimowym zasilać cały system grzewczy i dostarczać satysfakcjonującą ilość wody użytkowej. Panele fotowoltaiczne muszą zaspokajać w 100% jej oczekiwania energetyczne, by taka instalacja była niezależna energetycznie od standardowych źródeł energii. 

Dobór może być więc skomplikowany dla osób, które nie mają doświadczenia i wiedzy z zakresu technologii OZE. Skorzystaj więc z umiejętności ekspertów Vosti. Odpowiedzą oni na Twoje pytania i pomogą sfinalizować całą transakcję w wygodny sposób dla konsumentów. 

Czerp maksymalne korzyści ze swojej instalacji

Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła nie muszą służyć wyłącznie w jednym celu. Pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania obiektu, ale i wody użytkowej. Z kolei fotowoltika odpowiednich rozmiarów nie tylko zasili system odpowiedzialny za ogrzewanie, ale także wiele innych urządzeń lub układów wykorzystywanych w danej nieruchomości (tj. sprzęt RTV i AGD, alarmy, czy chociażby monitoring). 

Wiadomo jednak, że fotowoltaika jest najbardziej efektywna w okresie letnim. W miesiącach zimowych jej wydajność mocno spada. O wiele krótszy dzień i częste zachmurzenie w wielu przypadkach (dla małych lub średnich instalacji PV) stanowi ogromne wyzwanie. Warto więc korzystać z potencjału magazynu energii, który będzie przygotowany na sezon zimowy. Z jego pomocą jesteś w stanie ograniczyć ilość zużywanej energii z paneli fotowoltaicznych do absolutnego minimum (lub niemal do zera, jeśli będzie on odpowiednio duży). Energia będzie również w nim magazynowana w godzinach popołudniowych, gdy domownicy najczęściej są poza domem (np. w pracy lub w szkole). Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której potencjał instalacji PV zostanie zmarnowany. 

Nie musisz samodzielnie dokonywać zakupu, czy realizować montaż. Jeśli nie jesteś specjalistą do spraw systemów OZE, skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów Vosti. Wykonają oni większość czynności w Twoim imieniu. Szczegóły współpracy znajdziesz na stronie Vosti.pl