Najnowsze wiadomości

4 października 2023 20:46

Fotowoltaika na działce – czy warto?Dzięki światłu słonecznemu możliwe jest życie na ziemi. Jednak obecnie wykorzystujemy zaledwie ułamek energii, która dociera do nas z gwiazdy, wokół której krąży nasza planeta. Czas odmienić ten trend! W XXI wieku instalacje fotowoltaiczne pozwalają właścicielom działek i domów jednorodzinnych uzyskać niezależność energetyczną, natomiast posiadacze większych gruntów mogą wiele zarobić decydując się na dzierżawę ziemi pod farmy fotowoltaiczne!

Fotowoltaika na działce na własny użytek

Widok dachów pokrytych instalacjami fotowoltaicznymi nikogo dziś nie dziwi. Dzięki temu gospodarstwo domowe może stać się prosumentem, czyli korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z sieci, a jednocześnie ją produkować, znacząco redukując koszty, ale nie ponosząc ryzyka związanego z pogodą.

Równie popularnym pomysłem staje się fotowoltaika na działce rekreacyjnej. To stosunkowo prosta instalacja, bo aby zapewnić oświetlenie działkowego domku i działanie podstawowych urządzeń wystarczy skromna sieć o mocy około 1 kW, którą zapewni zaledwie kilka standardowych paneli fotowoltaicznych po łącznej powierzchni kilku m2 skierowanych na południe. Wystarczy jeszcze zamontować akumulator, aby gromadzić nadwyżkę prądu i korzystać z darmowej energii przez cały rok! Co ważne, tak prosty zestaw nadaje się do samodzielnego montażu.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne – opłacalny interes dla właścicieli dużych działek

Działka działce nierówna. Właściciele większych gruntów o powierzchni przynajmniej 2 ha mogę zarobić na swojej nieruchomości w inny sposób, ale również z udziałem fotowoltaiki, przy okazji przyczyniając się do rozwoju odnawialnych źródeł energii i redukcji emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to doskonały pomysł, gdy ziemia jest pokryta niskiej klasy glebą, ale charakteryzuje się płaskim lub nachylonym na południe ukształtowaniem terenu.

Nieużytek nie musi się marnować, a stosunkowo łatwo znaleźć inwestora zdecydowanego na dzierżawę trwającą kilkadziesiąt lat, na przykład firmę Green Genius – jednego z europejskich liderów energetyki odnawialnej.

Fotowoltaika na skalę przemysłową to znakomity sposób, aby zarobić na ziemi niezbyt wartościowej z rolniczego punktu widzenia, a jednocześnie nie ponosić żadnych kosztów inwestycji, ponieważ dzierżawca zajmujący się fotowoltaiką samodzielnie przeprowadza projekt od A do Z!