Najnowsze wiadomości

4 października 2023 21:35

Fotowoltaika a uprawnienia SEP onlineSystemy fotowoltaiczne wytwarzają prąd o bardzo dużej mocy, a ich nie właściwe wykonanie i podłączenie może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi, a także uszkodzeń urządzeń oraz obiektów w pobliżu. Montażem paneli fotowoltaicznych powinny zająć się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Sprawdź, co musisz mieć do pracy przy fotowoltaice.

Jakie kwalifikacje dla montera paneli fotowoltaika?

Ze względu na to, że system fotowoltaiczny służy do wytwarzania prądu każda osoba powinna posiadać niezbędne uprawnienia SEP. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia pracy montowania i podłączania paneli fotowoltaicznych, aby wykonana instalacja mogła legalnie zostać odebrana przez zakład energetyczny.

„Czym są takie uprawnienia SEP? To kwalifikacje pozwalające na wykonywanie wszystkich prac związanych z eksploatacją, a także dozorem urządzeń elektroenergetycznych pod napięciem do 1 kV i większym. Osoby posiadające takie uprawnienia mogą obsługiwać oraz montować sprzęt sieci elektroenergetycznej.”

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP można zdobyć poprzez zapisanie się na legalny kurs SEP realizowany przez firmy szkoleniowe oraz zdanie egzaminu państwowego przed akredytowaną komisją kwalifikacyjną zarejestrowaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Wiele firm realizuje kurs SEP stacjonarny, a także online wraz z egzaminem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne szkolenie SEP sprawdź, czy są one w 100% legalne! Certyfikaty, które zostały wydane nielegalnie zostają cofnięte. Pamiętaj, o tym, że uprawnienia SEP nie są dożywotnie i po 5 latach należy je odnowić.

Jakie kwalifikacje możesz jeszcze potrzebować do montowania paneli fotowoltaika?

Uprawnienia SEP należy mieć ze względu na wymogi prawne. Bez nich nie można podłączyć systemu zwane jako fotowoltaika do sieci energetycznej. Oprócz tych uprawnień warto zastanowić się, również nad:

  • uprawnieniami UDT - w zakresie montowania systemów fotowoltaiki, ale nie są one konieczne, choć ich posiadanie będzie świadczyć o wysokich kwalifikacjach,
  • kwalifikacjami do pracy na wysokościach - montaż paneli przede wszystkim wykonuje się na dachach, a więc zachodzi tu konieczność przestrzegania wymogów BHP i środków ochrony indywidualnej na wysokości.

Z tego artykułu dowiedziałeś/aś się, że uprawnienia SEP to podstawowe i obowiązkowe kwalifikacje, by móc pracować przy systemie fotowoltaiki. Zachęcamy do wybierania kursów i egzaminów SEP 100% legalnych, aby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem.