Najnowsze wiadomości

4 października 2023 20:58

Energia Wodna



Woda od niepamiętnych początków zajmuje większość powierzchni naszej błękitnej planety, więc zawsze odnajdywała zastosowanie choćby w domach, rolnictwie czy transporcie – już 4000 lat temu nauczyliśmy się umiejętnie korzystać z jej ogromnych zasobów. To niebywały potencjał energetyczny. Mechaniczna energia wody wprawia w ruch turbinę, po czym następuje przekształcenie tej dynamiki w energię elektryczną.

Przepływ i wysokość spadku wody mają wpływ na moc podczas pływów morskich. Wlewająca się bądź wylewająca ze zbiorników woda, porusza turbiny produkujące energię. Kiedy mamy do czynienia z prądami morskimi, energia pozyskiwana jest dzięki umieszczonym pod wodą turbinom. Następnie transportowana jest podwodnym kablem do sieci na lądzie. Z kolei w energii odnawianej, poprzez ruchy fal morskich, ważna jest wysokość fal zależna od wiatru. Hydroelektrownie  budowane są na rzekach i jeziorach lub w ich pobliżu. Elektrownie hydrauliczne, mechaniczne, pneumatyczne i indukcyjne oczywiście odznaczają się odmienną specyfiką działania. Jednakże każda z nich obiera sobie identyczny cel – pozyskanie energii odnawialnej.

Pierwsza elektrownia wodna powstała w 1882 roku, w mieście Appleton. Cztery lata później istniało już około 45 elektrowni wodnych na obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady – w 1889 roku w samych Stanach Zjednoczonych było ich już 200! Natomiast pierwszą elektrownią na polskich ziemiach była elektrownia wodna Struga na rzece Słupi, uruchomiona w 1896 roku. W Polsce największe elektrownie wodne możemy zastać w takich miastach, jak: Porąbka, Żydowo, Żarnowiec, Solina, Włocławek, Rożnów czy Dychów.

Nieoceniona energia wodna odnalazła decydujące zastosowanie w Chinach, Indiach, Brazylii, Boliwii, Malezji i Pakistanie, Peru, Kongo, Wietnamie, Sri Lance i Papui Nowej Gwinei. Ogromną ilością zainstalowanej mocy może również poszczycić się Rosja u boku krajów centralnej Azji. W Europie i na świecie niemalże niedoścignionym liderem jest Norwegia – wyobraźmy sobie, że to państwo pozyskuje 98% energii elektrycznej z własnych zasobów wodnych.

Energia wodna niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Najważniejszymi zaletami są: brak wyraźnego zanieczyszczenia środowiska (nie produkujemy odpadów ani nie emitujemy gazów), długoterminowy okres działania instalacji oraz łatwe gromadzenie energii. Poza walorem energetycznym, elektrownie wodne zbiornikowe spełniają dodatkowe zadania – zabezpieczają przeciwpowodziowo oraz regulują przepływ pod kątem żeglugi. Do wad zaliczamy: niekiedy inwazyjną ingerencję w środowisko naturalne (występowanie dużych elektrowni w krajobrazie niesie ze sobą erozję i zamulenie); zmianę siedlisk; przeważającą zależność od takich warunków atmosferycznych, jak opady; wysokie koszty instalacji oraz produkcji odpowiedniej technologii i brak uniwersalnej dostępności (pod kątem terenu i jego zdolności).