Najnowsze wiadomości

30 marca 2023 22:05

Energia Słoneczna



Energia słoneczna określana jest mianem najbardziej naturalnego odnawialnego źródła. Dlaczego? Mówi się, że ilość tej energii, docierającej w ciągu roku do powierzchni Ziemi, jest wielokrotnie większa, niż wszystkie zasoby energii odnawialnej i nieodnawialnej – zgromadzonej na całej planecie i razem wziętej. Co więcej, ze wszystkich źródeł energii jest uważana za najbezpieczniejszą i najszybciej rozwijającą się. Służy nam do ogrzewania nowoczesnej konstrukcji budynków, a także może objawiać się w postaci ciepła bądź energii elektrycznej. Wytwarza prąd przy wykorzystaniu specjalnych baterii słonecznych.

Kolektory termiczne przemieniają energię słoneczną w ciepło. Absorbery, które znajdują się w szczelnie zamkniętej instalacji korektora, wychwytują energię słoneczną i oddaja ciepło, znajdującej się w niej cieczy. Słoneczne kolektory są kluczową częścią instalacji grzewczych; przydają się podczas produkcji ciepłej wody. Ogniwa fotowoltaiczne używane są, jeżeli pragniemy otrzymać energię elektryczną. Kolektor złożony jest z półprzewodnikowych złączy, które zawierają elektrony. One z kolei, pobudzone promieniowaniem, przemieszczają się i tym samym wytwarzają elektryczność.

Wbrew pozorom nawet względnie nieodpowiednie warunki – na przykład małe nasłonecznienie w ciągu roku – nie okażą się przeszkodą w wykorzystywaniu promieniowania słonecznego. Wszystko zależy od fotoogniw, które mogą absorbować także światło rozproszone przy zachmurzonym niebie.

Swoją drogą, energia słoneczna posiada różne zalety i wady. Jej zaletami są: brak emisji zanieczyszczeń atmosferycznych oraz gazów cieplarnianych; trywialne utrzymywanie i prosta konserwacja typowych urządzeń; zastosowanie wśród obszarów trudnodostępnych i oddalonych od innych opcji energetycznych. Niestety, ogniwa fotowoltaiczne budowane są przeważnie przy użyciu dość szkodliwych substancji a ustawione ogniwa zajmują dużą powierzchnię. Pozytywnym aspektem jest, że nie są to zjawiska, których nie da się zniwelować a zapotrzebowanie na tej rodzaj energii w skali międzynarodowej nadal rośnie.

Jednym z bezkonkurencyjnych liderów w wymiarze energetyki słonecznej są Niemcy, promujące rozwój odnawialnego źródła energii słonecznej i leżące w tym samym klimacie umiarkowanym, co Polska – fakt ten jest obiecującą i wizjonerską wróżbą, niosąca za sobą niesłychany pożytek. Dążenie do takich celów służy nam wszystkim, całej globalnej społeczności.

Ciekawostką jest, że największa elektrownia na świecie znajduje się w południowej Kalifornii, pośrodku pustyni Mojave – wytwarza ponad 350 megawatów mocy, co daje około 90% komercyjnego przetwarzania energii słonecznej na całym świecie – wyobraźmy sobie tylko, jakim bogactwem okazuje się słońce.