Istota odnawialnych źródeł energii w ujęciu globalnym
14 cze 2018 - Energie Słoneczne
4 października 2023 22:11
To odnawialne źródło, którego ogromne ilości są generowane i gromadzone w jądrze, płaszczu oraz skorupie ziemskiej. Wśród skał, znajdujących się na znacznych głębokościach, krąży energia na kształt pary wodnej czy nawet w postaci gorącej wody. Cieplna energia wnętrza ziemi jest uzyskiwana drogą mniej bądź bardziej bezpośrednią.
Para wodna jednocześnie napędza turbiny i produkuje potrzebną elektryczność. Jak w praktyce wygląda czerpanie z elektrowni geotermalnej? W miejscu, gdzie ciepła woda osiąga odpowiednią głębokość, wykonujemy odwierty i pompujemy wodę, później wydostającą się na powierzchnię. Kiedy woda odda swój zasób ciepła, wtłaczamy ją z powrotem innym odwiertem. Najpopularniejsza pompa to pompa ciepła niskotemperaturowego, jakim jest grunt. Składa się z tak niezbędnych elementów, jak: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężający i parownik. Źródłem geotermii jest powolny rozpad pierwiastków radioaktywnych (tor i uran), umiejscowionych w granicie lub bazalcie – elementarnych składnikach skorupy ziemskiej.
Energia geotermalna jest nieskazitelnie czystym źródłem energii, niezależnym od zmiennych warunków pogodowych i klimatycznych - choć nie jest powszechnie dostępna, jej techniczne utrzymanie jest trudne a i sama instalacja kosztuje nie mało. Mimo wszystko to opłacalna inwestycja na niedaleką przyszłość.
Polska jest państwem europejskim, które posiada największe zasoby energii geotermalnej – zajmują nawet 80% całej powierzchni kraju! Prawdziwym atutem jest w miarę równomierne rozmieszenie wymienionych zasobów, co rozwija wachlarz ukrytych możliwości wykorzystania ich na cele energetyczne. Na obecną chwilę ten potencjał realizowany jest raptem w 12%. Póki co mamy jedynie cztery systemy ciepłownicze w oparciu o wody geotermalne (w Zakopanem, Pyrzycach, Mszczonowie, Bańskiej Niżnie i Uniejowie) oraz sześć uzdrowisk (Ciechocinek, Konstancin, Ustroń, Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Cieplice). Z winy zbyt niskich temperatur w Polsce, w przeciwieństwie do np. Islandii, energia geotermalna nie jest wykorzystywana do produkcji prądu elektrycznego. W Islandii aż 85% zapotrzebowania na ciepło pochodzi z energii geotermii, która pokrywa aż 46% pierwotnej energii. Do największych odbiorców ciepła należą także Węgry, Chiny i Japonia.
Nawet nie zauważamy, jak odnawialne źródła energii geotermalnej dają nam ciepłą wodę, ogrzewanie; jak służą wentylacji pomieszczeń; jak leczą nas w trakcie uzdrowiskowych terapii i rehabilitacji. Wody geotermalne zwalczają: choroby narządów słuchu, reumatyzm, choroby dermatologiczne, dolegliwości układu krążenia i układu oddechowego. Zaskakujące? Nie ma co się dziwić, na świecie około 40 różnych państw zużywa tę energię na potrzeby inne niż produkcja energii elektrycznej. Przede wszystkim świadczy to rozmaitej sile zastosowań, podążającej za działalnością człowieka.
© Copyright Energie Odnawialne. All Rights Reserved.