Najnowsze wiadomości

4 października 2023 21:29

Czym charakteryzuje się dom ekologiczny?



Dom ekologiczny, nazywany również domem pasywnym lub energooszczędnym, ma na celu jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne, a także obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Do jego budowy oraz wykończenia wykorzystywane są w jak najmniejszym stopniu przetworzone materiały naturalne. Dodatkowo stosowane technologie zapewniają niskie zużycie energii i wysoką akumulację cieplną. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym charakteryzuje się budownictwo ekologiczne.

Do cech domu ekologicznego można zaliczyć zmniejszenie strat ciepła, wykorzystanie surowców odnawialnych oraz zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej, co uzyskuje się m.in. poprzez optymalne zlokalizowanie pomieszczeń względem drogi, jaką pokonuje słońce w ciągu dnia. Ponadto budownictwo ekologiczne charakteryzuje się wykorzystaniem materiałów naturalnych, zarówno do tworzenia konstrukcji, jak i wykończenia.

Materiały wykorzystywane w budownictwie ekologicznym

Jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do budowy domu ekologicznego, jest drewno. Ważne, aby było ono pozyskane lokalnie — w ten sposób nie wymaga dalekiego transportu. Wykorzystuje się je do tworzenia konstrukcji budynku, pokrycia dachu, a także wykończenia wnętrza. Przykładami budownictwa ekologicznego są domy z litych bali, drewniane domy szkieletowe, a także domy budowane z gliny i słomy, które mogą powstawać z bloczków glinianych, cegieł z suszonej gliny, czy też bloczków gliniano-słomianych.

Ważną cechą domu ekologicznego jest również wykorzystywanie materiałów z odzysku, na przykład ze rozbiórki starych budynków. Do ponownego użycia naddają się m.in. dobrze zachowane drewniane deski, kafle piecowe, cegły, dachówki, okna (complexhouse.pl/oferta/okna), drzwi, przęsła ogrodzeniowe, czy balustrady. Zaletami stosowania produktów z drugiej ręki są zmniejszenie popytu na nowe materiały budowlane, których produkcja jest niekorzystna dla środowiska naturalnego, ograniczenie powstawania odpadów oraz zaoszczędzenie pieniędzy.

Prośrodowiskowe rozwiązania stosowane w domach ekologicznych

Kolejną istotną cechą domu ekologicznego jest zastosowanie rozwiązań technologicznych, które są przyjazne środowiskowi naturalnemu. Zalicza się do nich kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, studnia głębinowa, kocioł na biomasę, rekuperator do wody, zbiornik na deszczówkę, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Ponadto w budownictwie ekologicznym duży nacisk kładzie się na redukcję strat ciepła w mieszkaniu. Osiąga się to na przykład poprzez odpowiednią konstrukcję budynku, czy rozmieszczenie pomieszczeń.

Układ pomieszczeń w domu ekologicznym

Pomieszczenia w domu ekologicznym powinny być rozmieszczone tak, aby minimalizować zużycie energii na ich oświetlenie. Korzystne umiejscowienie pokoi, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, czyli salon, kuchnia oraz pokój dziecięcy, jest po stronie południowej. Pomieszczenia gospodarcze niewymagające dużej ilości światła słonecznego mogą natomiast znajdować się po stronie północnej.

Cechy domu ekologicznego to energooszczędność, zastosowanie prośrodowiskowych rozwiązań technologicznych, a także wykorzystanie mało przetworzonych materiałów budowlanych. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też także domowników.