Najnowsze wiadomości

4 października 2023 21:02

Czy warto podłączyć pompę ciepła do domowej instalacji fotowoltaicznej?



Pompa ciepła - co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego obszaru do drugiego. Czyni to w oparciu o zasady termodynamiki, co oznacza, że zamienia energię (w tym przypadku w postaci ciepła) na inne rodzaje energii. Pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania naszych domów. Mogą być zasilane energią elektryczną lub gazową, ale najczęściej zasilane są prądem. Pompa odbiera ciepło z chłodnego powietrza zewnętrznego i przekazuje je do środowiska wewnętrznego. Ten proces nazywa się przenoszeniem ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele pomp, w naszym kraju jedną z najpopularniejszych jest pompa powietrze-woda. W dobraniu odpowiedniego urządzenia pomoże: Pompy ciepła Rybnik. Są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają robót ziemnych przy instalacji, dlatego są szybkie w montażu. Powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz jest wciągane do pompy ciepła i przekazuje swoją energię cieplną czynnikowi chłodniczemu w procesie zachodzącym w parowniku. Ten ostatni pozostaje zimny w swoim rozszerzonym stanie ciekłym. Ogrzany powietrzem czynnik odparowuje, zmieniając swój stan na gazowy. Gaz ten trafia do kompresora, gdzie jest mocno sprężony i poddawany ciśnieniu. W wyniku tych dwóch czynników temperatura czynnika chłodniczego również znacznie wzrośnie. Gorący gaz powraca do stanu ciekłego, gdy wchodzi do skraplacza. Po skropleniu czynnik przechodzi do zaworu rozprężnego, gdzie spada jego ciśnienie. Następnie trafi do wymiennika ciepła (parownika). Po czym cykl rozpoczyna się ponownie.

Porównanie pomp ciepła z konwencjonalnymi systemami

Pompy ciepła to elektryczne systemy grzewcze, które do wytwarzania ciepła nie wykorzystują paliw kopalnych (takich jak węgiel). Pompy ciepła wymagają mniej konserwacji i są bardziej przyjazne dla środowiska niż inne systemy grzewcze. Korzyści z pomp ciepła prawdopodobnie wzrosną wraz z postępem technologicznym. Pompy ciepła są tańsze w utrzymaniu i nie wymagają napraw w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych. Pompa ciepła jest wydajna na około 40%-60%, do zasilania potrzebuję sporo energii elektrycznej. Użytkownikom z woj. śląskiego polecamy: Progres Rybnik. Jeśli myślisz o zainstalowaniu pompy ciepła obok systemu fotowoltaicznego, ważne jest aby upewnić się, że twoja fotowoltaika w pełni zaspokoi potrzeby energetyczne pompy ciepła.

Pompy ciepła + fotowoltaika

Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska i zrównoważone, ponieważ swoją energię czerpią z otaczającego środowiska naturalnego, dzięki fotowoltaice również ich zasilanie może czerpać energię z otoczenia - promienie słoneczne.

Dzięki fotowoltaice pozyskujemy energię w darmowy sposób, co prowadzi do tego, że po kilku latach inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę nam się zwraca. A przy obecnych cenach paliw konwencjonalnych opłacalność może być jeszcze większa. O odpowiedni dobór fotowoltaiki zadba: Fotowoltaika Rybnik. Dodatkowo możemy obniżyć koszty instalacji, starając się o dofinansowanie z rządowych programów wsparcia na rozwiązania energooszczędne.