Najnowsze wiadomości

4 października 2023 22:02

Brak odpowiedzi na CV - co możesz zrobić, aby temu zapobiec?pisanie cv

Może i Tobie się to przytrafiło: Codziennie przeglądasz setki ogłoszeń, wysyłasz dziesiątki za dziesiątkami CV i sprawdzasz profile firm. Potem dostajesz tylko podziękowanie za aplikację i obietnicę od pracodawcy, że skontaktuje się z Tobą później.

Każdego dnia obserwujemy wzrost liczby aplikacji na otwarte stanowiska. Ze względu na ich ilość nie jest możliwe dopuszczenie ich wszystkich do procesu rekrutacji. Co możesz zrobić, aby już nigdy nie otrzymać wiadomości "Będziemy do Ciebie dzwonić"?

Nieuważność na wygląd CV

Jedynym dokumentem, na podstawie którego rekruter podejmuje decyzję, czy zaprosić Cię do kolejnego etapu rekrutacji, jest Twoje CV. Jak chciałbyś, aby zapamiętał Cię rekruter? Jaki wpływ na Twoje poszukiwania pracy będzie miało zdjęcie zmiętej kartki papieru (tak, widziałam takie CV)? Jeśli to czytasz, to spodziewam się, że będziesz chciał podejść do tego dokumentu profesjonalnie i stworzyć go w określonej strukturze. Dobrze zorganizowany, ułożony chronologicznie dokument aplikacyjny jest Twoim najlepszym narzędziem marketingowym. Możesz ułatwić sobie poszukiwanie pracy dbając o każdy szczegół.

Zwróć również uwagę na format, w jakim zapisujesz swoje CV - powinien to być format.pdf, który można otworzyć na każdym urządzeniu. Inne formaty mogą nie otwierać się poprawnie lub w ogóle. Jeśli jest wiele aplikacji, rekruter może przeoczyć Twoje CV.

Jedno CV do wszystkich procesów

Każdy proces rekrutacyjny powinien mieć swoje własne dokumenty aplikacyjne. Dotyczy to również Twojego CV. Porównaj sekcję wymagań w ogłoszeniu o pracę z tym, jak przedstawiasz swoje umiejętności i doświadczenie w danej dziedzinie. Jest to pracochłonny proces, ale warto go przeprowadzić, aby pokazać, że zależy Ci na zatrudnieniu. Nie oznacza to, że musisz całkowicie zmienić swój życiorys. Możesz po prostu poprawić kilka kluczowych punktów.

Zmień nazwę stanowiska i nazwę firmy. Choć może się to wydawać oczywiste, łatwo o tym zapomnieć.
Upewnij się, że na górze swojego CV umieściłeś sekcję "kluczowe informacje". Sekcja ta powinna zawierać informacje, które odpowiadają zarówno wymaganiom ogłoszenia o pracę, jak i Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom.
Podkreśl najważniejsze informacje o danym stanowisku. Na przykład, jeśli starasz się o pracę w sprzedaży B2B i masz doświadczenie w sprzedaży B2B-C, podkreśl informacje dotyczące sprzedaży B2B.

Te trzy elementy ułatwią rekruterom odnalezienie w Twoim CV informacji, które ich najbardziej interesują. Zmniejszy to szanse na to, że nie skontaktują się z Tobą i będziesz mógł liczyć na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji.

Nie ma sposobu na zmierzenie skuteczności Twojego CV

Możesz stworzyć kilka wersji swojego CV, aby zmierzyć jego skuteczność. Możesz po prostu stworzyć prostą tabelę, w której zapiszesz adres URL do ogłoszenia o pracę (lub nazwę i firmę stanowiska) oraz wersję swojego CV, która została do nich wysłana.

Jakie wersje CV należy przygotować? Warto przetestować CV w różnych układach - jedno- i wielostronicowe - aby mieć pewność, że będziesz w stanie sprawdzić różnorodność aplikacji. Następnie sprawdź odsetek odpowiedzi dla każdej z wersji CV. Kiedy już ustalisz, która wersja jest najskuteczniejsza, pamiętaj, aby używać jej tak często i tak często, jak tylko możesz.

Testy te powinny być wykonywane regularnie i nie należy poprzestawać na jednej wersji. Warto wykonywać kolejne pomiary. Najlepszą wersję możesz rozpoznać po tym, że nie otrzymasz odpowiedzi na swoje CV.

curriculum vitae

Kontakt z rekruterem

Po wysłaniu aplikacji przez stronę danego pracodawcy/agencji rekrutacyjnej otrzymasz potwierdzenie mailowe. To potwierdzenie może posłużyć Ci jako punkt kontaktowy, jeśli nie otrzymasz informacji zwrotnej na temat swojej aplikacji. Jeśli nie otrzymasz potwierdzenia pocztą elektroniczną, możesz poszukać rekrutera na LinkedIn lub odwiedzić stronę internetową firmy, aby go znaleźć. Zawsze warto skontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się o statusie swojej pracy i uzyskać informacje zwrotne na temat swojej aplikacji.

Problemy ze znalezieniem pracy. Podsumowanie

Koniecznie testuj swoje CV i kontaktuj się z rekruterami, aby dowiedzieć się, co działa. Powielaj tylko te strategie, które odniosły sukces! Nie trać z oczu swojego celu. Z pewnością uda Ci się znaleźć pracę.

Dowiedz się także o 5 najważniejszych zasadach dzięki którym Twoje CV będzie w sposób techniczny atrakcyjne. Sprawdź sam na https://sukcespracownika.pl/