<- Strona główna -> Publicystyka -> Odnawialne źródła energii -> Nowa biogazownia rolnicza na Pomorzu oficjalnie otwarta (Przechlewo, 21 kwietnia 2008 r.)
 SERWIS OBJĘTY JEST PATRONATEM MINISTERSTWA GOSPODARKI
W tym tygodniu nie zamieszczono żadnych nowości technicznych
 

Rezygnacja


zpp.pl
kibicujklimatowi.pl

 


 Ekologia  (5)
 FELIETONY GRZEGORZA WIŚNIEWSKIEGO  (26)
 Finansowanie OZE  (0)
 Ochrona Środowiska  (5)
 Odnawialne źródła energii  (25)
 Polityka energetyczna  (1)
 Polityka UE  (1)
 Relacje z konkursów ekologicznych i o tematyce OZE  (1)
 Rynek energii  (0)

 dodaj artykuł


Pliki do pobrania

Artykuł "Odnawialne źródła energii- słońce i jego możliwości"

Artykuł o Międzynarodowej Konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”

"List" vortalu EnergieOdnawialne.pl do uczestników II Konferencji Paliwowo-Energetycznej Polskiej Izby Paliw Płynnych 2009

Blog "SOLARIS"

Blog "Odnawialny" Grzegorza Wiśniewskiego

Tworzenie serwisów internetowych, poligrafia, gadżety reklamowe


Energiczny Obywatel
Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej
Konkurs „Zielona Ławeczka”
KOGENERACJA - perspektywy rozwoju inwestycji

Archiwum Aktualności

Copyright © 2003-2012 EnergieOdnawialne.pl


Stolica staży
Nowa biogazownia rolnicza na Pomorzu oficjalnie otwarta (Przechlewo, 21 kwietnia 2008 r.)

INFORMACJA PRASOWA:

Nowa biogazownia rolnicza na Pomorzu oficjalnie otwarta

Przechlewo, 21 kwietnia 2008 r.: Dzisiaj w miejscowości Płaszczyca, w województwie pomorskim, odbyło się uroczyste otwarcie nowej biogazowni rolniczej. W uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Kazimierz Plocke.

Poldanor S.A. Jest jedynym przedsiębiorstwem w Polsce, które obecnie eksploatuje biogazownie rolnicze. W marcu br. w Płaszczycy (gm. Przechlewo) firma uruchomiła drugą w Polsce biogazownię rolniczą o mocy 625 kWe. Pierwszą taką inwestycję zrealizowała w roku 2005 w Pawłówku, także w województwie pomorskim.

Nowa Biogazownia rolnicza w Płaszczycy o mocy 625 kWe będzie produkować energię elektryczną z odchodów zwierzęcych (gnojowicy) oraz kiszonki z kukurydzy w ilości odpowiadającej średniemu zapotrzebowaniu dla około 1600 gospodarstw domowych. Energia ta przede wszystkim zostanie zużyta na zaspokojenie energetycznych potrzeb spółki, natomiast nadwyżka będzie sprzedawana do sieci. Jednocześnie w biogazowni będzie wytwarzana energia cieplna, którą spółka wykorzysta na potrzeby technologiczne biogazowni oraz do ogrzewania własnych budynków produkcyjnych.

„Przy okazji otwarcia biogazowni w Płaszczycy mogę z duma powiedzieć, że Poldanor wykonał kolejny krok w długim procesie rozwoju źródeł przyjaznej dla środowiska, odnawialnej energii. Poprzez takie działania pragniemy przyczynić się do ochrony środowiska zarówno w aspekcie lokalnym, jak i globalnym, a także do rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich w Polsce” – powiedział Tom Axelgaard, Prezes Zarządu Poldanor S.A.

W budowie jest już trzecia biogazownia spółki Poldanor – w miejscowości Kujanki, gm. Człuchów. Ta biogazownia będzie dostarczać energię cieplną do fermy hodowlanej należącej do Poldanor S.A., a planowana moc docelowa generatora w tej instalacji to 330 kWe.

„Biogazownia w Płaszczycy to inwestycja, która bardzo dobrze wpisuje się w rozwój produkcji energii odnawialnej w Polsce. Gratuluję realizacji przedsięwzięcia, które służyć będzie zarówno lokalnej społeczności, jak i środowisku. Myślę, że działania podjęte podczas realizacji projektu dowodzą, że potraficie znaleźć równowagę między potrzebami produkcji rolnej i ochrony środowiska, a Wasza determinacja w działaniu będzie dobrym wzorem dla innych przedsiębiorstw.” – powiedział Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

Sprawy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej drugiej generacji traktowane są priorytetowo, zarówno w polityce Unii Europejskiej, jak i przez obecny rząd w Polsce. Działalność zakładów produkujących czystą energię jest przyjazna środowisku, a przede wszystkim przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwala na zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystania nieodnawialnych źródeł energetycznych.

___________________________________________________________________________
Dodatkowe informacje o firmie Poldanor S.A
Spółka prowadzi działalność od kwietnia 1994 r. Podstawową działalnością firmy jest chów i hodowla trzody chlewnej oraz uprawa roślin, a także hurtowa sprzedaż zwierząt oraz płodów rolnych. Bazę dla prowadzonej przez spółkę działalności stanowią wydzierżawiane od Agenci Nieruchomości Rolnych byłe Państwowe Gospodarstwa Rolne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Spółka prowadzi chów trzody chlewnej w ponad 20 fermach oraz produkuje pasze w nowoczesnej wytwórni pasz w Koczale. Powierzchnia użytkowanych rolniczo gruntów wynosi ponad 15 000 ha. Poldanor S.A. zarządzany przez duńską spółkę Polen Incest A/S zwraca szczególną uwagę na dobrostan zwierząt oraz dba o ochronę środowiska wprowadzając najnowsze technologie i metody zarządzania przedsiębiorstwem.

Dodatkowych informacji udzielają:

Grzegorz Brodziak,
wiceprezes Poldanor S.A.
tel. 059-833 43 61


Benny Hedegaard Laursen
dyrektor Działu Biogazu
tel. 059-833 43 612008-04-27


  Przewodnik   Polityka prywatności   Patronaty   Współpraca   Gminy   Sklep   Edukacja   Kontakt