<- Strona główna -> Publicystyka -> Odnawialne źródła energii -> Irlandzki sposób na rozwój energetyki odnawialnej cz.2 - energetyka wiatrowa
 SERWIS OBJĘTY JEST PATRONATEM MINISTERSTWA GOSPODARKI
W tym tygodniu nie zamieszczono żadnych nowości technicznych
 

Rezygnacja


zpp.pl
kibicujklimatowi.pl

 


 Ekologia  (5)
 FELIETONY GRZEGORZA WIŚNIEWSKIEGO  (26)
 Finansowanie OZE  (0)
 Ochrona Środowiska  (5)
 Odnawialne źródła energii  (25)
 Polityka energetyczna  (1)
 Polityka UE  (1)
 Relacje z konkursów ekologicznych i o tematyce OZE  (1)
 Rynek energii  (0)

 dodaj artykuł


Pliki do pobrania

Artykuł "Odnawialne źródła energii- słońce i jego możliwości"

Artykuł o Międzynarodowej Konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”

"List" vortalu EnergieOdnawialne.pl do uczestników II Konferencji Paliwowo-Energetycznej Polskiej Izby Paliw Płynnych 2009

Blog "SOLARIS"

Blog "Odnawialny" Grzegorza Wiśniewskiego

Tworzenie serwisów internetowych, poligrafia, gadżety reklamowe


Energiczny Obywatel
Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej
Konkurs „Zielona Ławeczka”
KOGENERACJA - perspektywy rozwoju inwestycji

Archiwum Aktualności

Copyright © 2003-2012 EnergieOdnawialne.pl


Stolica staży
Irlandzki sposób na rozwój energetyki odnawialnej cz.2 - energetyka wiatrowa

Niewielu osobom Irlandia kojarzy się z energetyką wiatrową. Jednak wystarczy tu przyjechać aby zauważyć, że jest to bardzo wietrzny kraj. 95% Obszaru Irlandii posiada dobre i bardzo dobre warunki do pozyskiwana energii z wiatru. Jednak do niedawna bardzo trudno było znaleźć tu farmę wiatrową. Przez wiele lat rząd nie przykładał wagi do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych a co za tym idzie z wiatru. Mimo że plany rozwoju energetyki wiatrowej zostały opracowane w 1996r (zawarte w dokumencie "Renewable Energy - A Strategy for the Future") do 2004r zainstalowano zaledwie 36 turbin wiatrowych o łącznej mocy 230,8 MW. Co na kraj posiadający najlepsze w Europie warunki wiatrowe jest naprawdę symboliczną wartością. Główną przyczyną niezrealizowania planów rozwoju OZE (głównie energetyki wiatrowej) były podstawy ekonomiczne i prawne. Bez wsparcia rządu energetyka odnawialna nie była wstanie konkurować z dobrze rozwiniętą energetyką konwencjonalną. Wysokie nakłady inwestycyjne i brak gwarancji sprzedaży wyprodukowanej energii skutecznie blokowały inwestycje w farmy wiatrowe i inne odnawialne źródła.

Zasadnicza zmiana nastąpiła na przełomie lat 2003/2004 kiedy po przeanalizowani porażki poprzedniego programu powstał dokument "Options for Future Renewable Energy Policy, Targets and Programmes", mówiący między innymi o rozwoju rynku energii elektrycznej w oparciu o odnawialne źródła energii do roku 2010. Stworzono dobre podstawy do opłacalności inwestycji w OZE, głównie farmy wiatrowe, lecz nie tylko. Został opracowany atlas wietrzności, co pozwoliło precyzyjniej wyliczyć okres zwrotu inwestycji. Dodatkowo ułatwiono zasady pozyskiwania kredytów na inwestycje związane z OZE, gwarantując jednocześnie ceny minimalne za energię elektryczną wyprodukowaną z poszczególnych źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania sprawiły, że w ciągu 2 lat podwojono moc zainstalowanych turbin wiatrowych, osiągając moc 547MW.

W 2006 roku odbyła się w Irlandii publiczna debata na temat ograniczania emisji zanieczyszczeń w kontekście realizacji założeń porozumienia w Kyoto (porozumienie o redukcji emisji gazów cieplarnianych). Szybki rozwój gospodarki a co za tym idzie zwiększająca się konsumpcja energii, z roku na rok zwiększa emisję gazów cieplarnianych w Irlandii. Według planów rządowych głównym narzędziem do redukcji emisji zanieczyszczeń ma być szybki rozwój odnawialnych źródeł energii. W przypadku energii elektrycznej pozyskiwanej głównie z wiatru, ale również z energii wodnej i biomasy. Według planów rządowych rozwój energetyki odnawialnej ma przynieść szereg korzyści ekologicznych, społecznych i gospodarczych takich jak:

 • redukcję uzależnienia od paliw kopalnych na poziomie 2.5 mln baryłek rocznie
 • poprawa narodowego bilansu handlowego o 75 mln Euro rocznie z racji produkcji energii z własnych odnawialnych zasobów
 • tworzenie miejsc pracy zarówno długoterminowych (dla obsługi technicznej instalacji) jak i krótkoterminowych przy budowie infrastruktury
 • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie 1mln ton rocznie

  Patrząc na rozmach irlandzkich planów, kraj ten ma szansę stać się w ciągu kilku najbliższych lat potęgą pod względem pozyskiwania energii odnawialnej. W ciągu 3 lat trwania projektu zainstalowano turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 700MW. Ponadto do roku 2009 mają zostać zainstalowane turbiny wiatrowe o mocy prawie 500 MW (według zatwierdzonych projektów). Dodatkowo 460 MW energii będzie dołączonych z dziesiątek małych hydro-elektrowni i elektrowni spalających biomasę.

  Co pozwoliło Irlandii w ciągu kilku lat osiągnąć taki postęp w rozwoju odnawialnych źródeł energii? Odpowiedz jest prosta: stworzono ekonomiczne warunki, w których energia ze źródeł odnawialnych jest konkurencyjna cenowo w stosunku do energii pozyskiwanej konwencjonalnie. Dodatkowo zauważono, że energetyka odnawialna może być dobrą drogą do osiągania celów ekologicznych z tego względu wymaga specjalnego traktowania i wsparcia.

  Bogdan Szymański
  szymanskib@op.pl
  bogdan-szymanski@kolektorek.pl

  Źródło:
  http://www.sei.ie
  http://www.dcmnr.gov.ie
  http://www.eirgrid.com  Mgr inż. Bogdan Szymański

  Korespondencja z Irlandii


  2006-12-30


 •   Przewodnik   Polityka prywatności   Patronaty   Współpraca   Gminy   Sklep   Edukacja   Kontakt