<- Strona główna -> Publicystyka -> Odnawialne źródła energii -> Irlandzki sposób na rozwój energetyki odnawialnej - część 1
 SERWIS OBJĘTY JEST PATRONATEM MINISTERSTWA GOSPODARKI
W tym tygodniu nie zamieszczono żadnych nowości technicznych
 

Rezygnacja


zpp.pl
kibicujklimatowi.pl

 


 Ekologia  (5)
 FELIETONY GRZEGORZA WIŚNIEWSKIEGO  (26)
 Finansowanie OZE  (0)
 Ochrona Środowiska  (5)
 Odnawialne źródła energii  (25)
 Polityka energetyczna  (1)
 Polityka UE  (1)
 Relacje z konkursów ekologicznych i o tematyce OZE  (1)
 Rynek energii  (0)

 dodaj artykuł


Pliki do pobrania

Artykuł "Odnawialne źródła energii- słońce i jego możliwości"

Artykuł o Międzynarodowej Konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”

"List" vortalu EnergieOdnawialne.pl do uczestników II Konferencji Paliwowo-Energetycznej Polskiej Izby Paliw Płynnych 2009

Blog "SOLARIS"

Blog "Odnawialny" Grzegorza Wiśniewskiego

Tworzenie serwisów internetowych, poligrafia, gadżety reklamowe


Energiczny Obywatel
Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej
Konkurs „Zielona Ławeczka”
KOGENERACJA - perspektywy rozwoju inwestycji

Archiwum Aktualności

Copyright © 2003-2012 EnergieOdnawialne.pl


Stolica staży
Irlandzki sposób na rozwój energetyki odnawialnej - część 1

Przez wiele ostatnich lat w Irlandii, podobnie jak w Polsce, tylko mówiło się o potrzebie inwestowania w odnawialne źródła energii. Jednak w 2006 roku nastąpiły tu istotne zmiany. Opracowano wiele projektów i programów wspierających rozwój energetyki odnawialnej, zarówno w przemyśle jak i wśród odbiorców indywidualnych. Działania te mają na celu podwojenie w ciągu 4 lat ilości energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych i w 2010 osiągnięcie poziomu 13,2%.
Wiele uwagi poświęcono także rozwojowi energetyki cieplnej, poprzez popularyzowanie takich rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę. Irlandzkie pomysły wcale nie są rewolucyjne - promowane są sprawdzone technologie, odpowiednio dobierane do panujących w kraju warunków klimatycznych, technologicznych i infrastrukturalnych. Zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie próbuje się zaadaptować praktycznie wszystkie technologie z zakresu energetyki odnawialnej, często nie zwracając uwagi na panujące warunki klimatyczne i techniczne.
Różnicę w podejściu do problemu wspierania energetyki odnawialnej można dostrzec analizując przykład irlandzki, gdzie promuje się jedynie rozwiązanie dobrze pasujące do lokalnych warunków.
Jednym z dużych programów w Irlandii jest promocja energetyki odnawialnej w gospodarstwach domowych, poprzez wysoką refundację kosztów poniesionych na instalacje urządzeń grzewczych przyczyniających się do redukcji CO2. Wśród urządzeń objętych programem znajdują się pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę, i tu w zależności od typu można dostać dofinansowanie w wysokości:

- 4300 euro do popy ciepła typu woda-woda z poziomym wymiennikiem ciepła
- 6500 euro do pompy ciepła z wymiennikiem pionowym
- 4000 euro do pompy ciepła, dla której źródłem dolnym będzie powietrze
- 300 euro do każdego m2 zainstalowanych kolektorów słonecznych (max 12m2)
- 1100 euro do kominka opalanego zrębami drewnianymi i peletami
-1800 euro do zainstalowanego kominka przy podłączeniu go do centralnego ogrzewania
- 4200 euro do zainstalowanego kotła na biomasę

Istnieje również możliwość skorzystania z dwóch projektów jednocześnie, w pewnych konfiguracjach:
- pompa ciepła lub kocioł na biomasę + kolektory słoneczne (max 6m2)
- kominek niepodłączony do C.O. + kolektory ( max 6m2)
- kominek podłączony do C.O. + kolektory ( max 12m2)

Przy rozsądnej modernizacji i odpowiednim wyborze urządzeń wysokość dofinansowania może w pełni pokryć koszty instalacji. Należy mieć również na uwadze, że w Irlandii panują bardzo dobre warunki do montażu zarówno pomp ciepła jak i kotów na biomasę, dlatego też akurat te rozwiązania są szczególnie promowane poprzez refundację poniesionych kosztów.

W przypadku pomp ciepła praktycznie każdy potencjalny użytkownik dysponuje niezbędną powierzchnią do montażu gruntowego wymiennika, ponieważ większość osób mieszka tutaj w domkach jednorodzinnych i posiada ogródek (blokowiska są tu rzadkością). Dodatkowo duża wilgotność terenu sprawia, że powierzchnia wymiany dla kolektora gruntowego może być znacznie mniejsza niż np. w Polsce. Do tego dochodzą warunki klimatyczne - klimat morski powoduje, że minimalną temperaturę do obliczeń można założyć -2 oC (w Polsce -20 oC). Przekłada się to wyraźnie na osiągane przez pompę ciepła współczynniki efektywności a co za tym idzie oszczędności energii elektrycznej (mała różnica miedzy dolnym i górnym źródłem ciepła). Bardzo ważny jest również brak konkurencji ze strony tanich nośników energii takich jak węgiel kamienny. Praktycznie jedyna alternatywą dla energii elektrycznej jest nieznacznie tańszy gaz ziemny.

W przypadku kotłów na biomasę sytuacja w Irlandii wygląda również obiecująco i dobrze pasuje do panujących w kraju warunków. Jest to niewątpliwie najtańszy w tym kraju sposób ogrzewania a dodatkowo panują tu odpowiednie warunki do uprawy roślin energetycznych (głównie wierzby). Dużą część kraju zajmują pola uprawne a wilgotny klimat sprzyja szybkiemu wzrostowi wierzby energetycznej (mitem jest krążąca opinia, że wierzba energetyczna może być uprawiana wszędzie - przekonało się o tym wielu rolników w Polsce). Jedyną barierą jest obecnie słabo rozwinięta infrastruktura przeróbki i produkcji pelet, jednak jest to problem stosunkowo prosty do rozwiązania.

Wiele rozwiązań z irlandzkiego sposobu na energetykę odnawialną byłoby bardzo trudno przenieść w nasze realia. Myślę tu o wysokości i powszechności dopłat.
Jednak jednej z wielu rzeczy jakich powinniśmy się uczyć, to prostota we wprowadzanych rozwiązaniach. W Polsce zbyt wiele czasu i pieniędzy marnuje się na projekty, które zupełnie nie wnoszą nic nowego. Od 10 lat zastanawiamy się jak wygląda rozwój OZE i co powinniśmy zrobić, wydając na realizacje bezsensownych projektów miliony złotych i wymyślając coraz bardziej zbiurokratyzowane systemy dopłat i refundacji.

W Irlandii droga od pomysłu do realizacji jest maksymalnie skrócona a biurokracja ograniczona do minimum. Wszystkie projekty kontrolowane są przez jedną agencję i publikowane w Internecie.
Dodatkowo nieprzecenioną zaletą każdego programu jest konkretne i rzeczowe podejście do tematu. Na tyle proste, że potencjalny beneficjent jest w stanie zrozumieć korzyści, jakie dla niego płyną z danego programu i jak może je wykorzystać.

Mgr inż. Bogdan Szymański
szymanskib@op.pl
Bogdan-szymanski@kolektorek.plMgr inż. Bogdan Szymański

Korespondencja z Irlandii


2006-12-06


  Przewodnik   Polityka prywatności   Patronaty   Współpraca   Gminy   Sklep   Edukacja   Kontakt