Najnowsze wiadomości

Energia Wiatru

Energia Geotermalna

Ekologia odnawialnych źródeł energii oczami instytucji

22 Kwiecień 2019, 22:33

Energia WodnaWoda od niepamiętnych początków zajmuje większość powierzchni naszej błękitnej planety, więc zawsze odnajdywała zastosowanie choćby w domach, rolnictwie czy transporcie – już 4000 lat temu nauczyliśmy się umiejętnie korzystać z jej ogromnych zasobów. To niebywały potencjał energetyczny. Mechaniczna energia wody wprawia w ruch turbinę, po czym następuje przekształcenie tej dynamiki w energię elektryczną.

Przepływ i wysokość spadku wody mają wpływ na moc podczas pływów morskich. Wlewająca się bądź wylewająca ze zbiorników woda, porusza turbiny produkujące energię. Kiedy mamy do czynienia z prądami morskimi, energia pozyskiwana jest dzięki umieszczonym pod wodą turbinom. Następnie transportowana jest podwodnym kablem do sieci na lądzie. Z kolei w energii odnawianej, poprzez ruchy fal morskich, ważna jest wysokość fal zależna od wiatru. Hydroelektrownie  budowane są na rzekach i jeziorach lub w ich pobliżu. Elektrownie hydrauliczne, mechaniczne, pneumatyczne i indukcyjne oczywiście odznaczają się odmienną specyfiką działania. Jednakże każda z nich obiera sobie identyczny cel – pozyskanie energii odnawialnej.

Pierwsza elektrownia wodna powstała w 1882 roku, w mieście Appleton. Cztery lata później istniało już około 45 elektrowni wodnych na obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady – w 1889 roku w samych Stanach Zjednoczonych było ich już 200! Natomiast pierwszą elektrownią na polskich ziemiach była elektrownia wodna Struga na rzece Słupi, uruchomiona w 1896 roku. W Polsce największe elektrownie wodne możemy zastać w takich miastach, jak: Porąbka, Żydowo, Żarnowiec, Solina, Włocławek, Rożnów czy Dychów.

Nieoceniona energia wodna odnalazła decydujące zastosowanie w Chinach, Indiach, Brazylii, Boliwii, Malezji i Pakistanie, Peru, Kongo, Wietnamie, Sri Lance i Papui Nowej Gwinei. Ogromną ilością zainstalowanej mocy może również poszczycić się Rosja u boku krajów centralnej Azji. W Europie i na świecie niemalże niedoścignionym liderem jest Norwegia – wyobraźmy sobie, że to państwo pozyskuje 98% energii elektrycznej z własnych zasobów wodnych.

Energia wodna niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Najważniejszymi zaletami są: brak wyraźnego zanieczyszczenia środowiska (nie produkujemy odpadów ani nie emitujemy gazów), długoterminowy okres działania instalacji oraz łatwe gromadzenie energii. Poza walorem energetycznym, elektrownie wodne zbiornikowe spełniają dodatkowe zadania – zabezpieczają przeciwpowodziowo oraz regulują przepływ pod kątem żeglugi. Do wad zaliczamy: niekiedy inwazyjną ingerencję w środowisko naturalne (występowanie dużych elektrowni w krajobrazie niesie ze sobą erozję i zamulenie); zmianę siedlisk; przeważającą zależność od takich warunków atmosferycznych, jak opady; wysokie koszty instalacji oraz produkcji odpowiedniej technologii i brak uniwersalnej dostępności (pod kątem terenu i jego zdolności).

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.