Najnowsze wiadomości

Energia Wiatru

Energia Geotermalna

Ekologia odnawialnych źródeł energii oczami instytucji

22 Kwiecień 2019, 22:38

Energia WiatruWszyscy znamy i kojarzymy wiatrak jako prostą, aczkolwiek bardzo użyteczną, instalację, która swoją funkcjonalnością służyła nam już od dawna. Jednakże, jak się z czasem okazało, to nie jest wyłącznie przyrząd zdolny tylko do mielenia zboża albo pompowania wody. Dziś wiatrakowi przeznaczone jest zupełnie inne zastosowanie w elektrowniach wiatrowych.

Bowiem tym razem to energia kinetyczna wiatru powoduje obrotowe poruszanie się turbiny, czego efektem jest uzyskanie elektryczności. Energia kinetyczna wiatru musi wynosić przynajmniej 15 km/h. Zaletami energii wiatrowej są możliwości wykorzystania jej w gospodarstwach oddalonych od pozostałych źródeł energii odnawialnej. To czyste źródło energii. Jedynymi wadami są: hałas, względność atmosferyczna, ingerencja w przyrodę, stosunkowo wysoki koszt budowy, zakłócanie fal radiowych i telewizyjnych. Momentami wiatraki elektrowni wiatrowych potrafią stanowić zagrożenie dla wszelakiego ptactwa, migrującego w przestrzeni powietrznej. Stąd projektanci przedsięwzięcia dbają, aby wiatraki nie kolidowały z trasą ich przelotu.

Zanim podjęta zostanie decyzja, dotycząca wyboru miejsca na siłownię wiatrową, wymagane jest przeprowadzenie niezbędnych szczegółowych badań, które wykażą siłę wiatru w docelowo wyznaczonym miejscu. Precyzyjne pomiary powinny trwać przynajmniej rok, w tym pojedyncze badania muszą być wtedy przeprowadzane z co 10-o minutową częstotliwością. Wyniki tej operacji będą podstawą do przybliżonego określenia wielkości, produkowanej w przyszłości, energii. Należy pamiętać, iż dogodnymi miejscami są tereny, gdzie częstość występowania silnych wiatrów 10-20 m/s jest najwyższa. Moc konwencjonalnej elektrowni może wynosić nawet 1 GW – uzyskanie takiej mocy wymaga działalności 1000 generatorów wiatrowych. W ten sposób powstają całe farmy wiatrowe, czyli nic innego jak gęsto ustawione turbiny.

Zdaniem specjalistów, bilans energetyczny Polski wykazuje, że rola wiatru jako odnawialnego źródła energii jest i będzie naprawdę niewielka. W naszym państwie występuje zauważalny problem ciszy wiatrowej. Korzystne warunki, pod względem potencjalnej lokalizacji farm wiatrowych, mają jedynie obszary nieopodal: Bałtyku, Darłowa, Pucka, Kołobrzegu, Suwalszczyzny i Podkarpacia. Dzieje się tak, ponieważ średnia prędkość polskich wiatrów wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s w zimie. Sezonowo i sporadycznie, prędkość wiatru niekiedy przekracza 5 m/s. To absolutne minimum, biorąc pod uwagę zdolność do zasilania turbin o około 50-o metrowej średnicy. Nie mniej jednak, z pewnością warto podjąć wyzwanie o jak najwięcej naturalnych źródeł a co za tym idzie – o jak najwięcej odnawialnej energii. 

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.