Najnowsze wiadomości

Energia Wiatru

Energia Geotermalna

Ekologia odnawialnych źródeł energii oczami instytucji

22 Kwiecień 2019, 22:17

Energia SłonecznaEnergia słoneczna określana jest mianem najbardziej naturalnego odnawialnego źródła. Dlaczego? Mówi się, że ilość tej energii, docierającej w ciągu roku do powierzchni Ziemi, jest wielokrotnie większa, niż wszystkie zasoby energii odnawialnej i nieodnawialnej – zgromadzonej na całej planecie i razem wziętej. Co więcej, ze wszystkich źródeł energii jest uważana za najbezpieczniejszą i najszybciej rozwijającą się. Służy nam do ogrzewania nowoczesnej konstrukcji budynków, a także może objawiać się w postaci ciepła bądź energii elektrycznej. Wytwarza prąd przy wykorzystaniu specjalnych baterii słonecznych.

Kolektory termiczne przemieniają energię słoneczną w ciepło. Absorbery, które znajdują się w szczelnie zamkniętej instalacji korektora, wychwytują energię słoneczną i oddaja ciepło, znajdującej się w niej cieczy. Słoneczne kolektory są kluczową częścią instalacji grzewczych; przydają się podczas produkcji ciepłej wody. Ogniwa fotowoltaiczne używane są, jeżeli pragniemy otrzymać energię elektryczną. Kolektor złożony jest z półprzewodnikowych złączy, które zawierają elektrony. One z kolei, pobudzone promieniowaniem, przemieszczają się i tym samym wytwarzają elektryczność.

Wbrew pozorom nawet względnie nieodpowiednie warunki – na przykład małe nasłonecznienie w ciągu roku – nie okażą się przeszkodą w wykorzystywaniu promieniowania słonecznego. Wszystko zależy od fotoogniw, które mogą absorbować także światło rozproszone przy zachmurzonym niebie.

Swoją drogą, energia słoneczna posiada różne zalety i wady. Jej zaletami są: brak emisji zanieczyszczeń atmosferycznych oraz gazów cieplarnianych; trywialne utrzymywanie i prosta konserwacja typowych urządzeń; zastosowanie wśród obszarów trudnodostępnych i oddalonych od innych opcji energetycznych. Niestety, ogniwa fotowoltaiczne budowane są przeważnie przy użyciu dość szkodliwych substancji a ustawione ogniwa zajmują dużą powierzchnię. Pozytywnym aspektem jest, że nie są to zjawiska, których nie da się zniwelować a zapotrzebowanie na tej rodzaj energii w skali międzynarodowej nadal rośnie.

Jednym z bezkonkurencyjnych liderów w wymiarze energetyki słonecznej są Niemcy, promujące rozwój odnawialnego źródła energii słonecznej i leżące w tym samym klimacie umiarkowanym, co Polska – fakt ten jest obiecującą i wizjonerską wróżbą, niosąca za sobą niesłychany pożytek. Dążenie do takich celów służy nam wszystkim, całej globalnej społeczności.

Ciekawostką jest, że największa elektrownia na świecie znajduje się w południowej Kalifornii, pośrodku pustyni Mojave – wytwarza ponad 350 megawatów mocy, co daje około 90% komercyjnego przetwarzania energii słonecznej na całym świecie – wyobraźmy sobie tylko, jakim bogactwem okazuje się słońce.

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.